1 Nis 2012

Bora 16 Aylık

  Borakuş 16.ayınada gelmiş.Neler yapmış,neler!Aklımda ben bile tutamıyorum artık.Kesinlikle bu ayın tek bir cümlesi var:
   'O artık bir çocuk,kesinlikle bebek değil!'
  *Bütün organlarını,vücudunu biliyorsun,gösteriyorsun.Artık sormuyorum saçın nerde,kaşın nerde diye?Biliyorum sıkıldın.
  *Şekilleri de öğrendin.Üçgen,kare,daire,yıldız,ay,kalp ve altıgen.
  *Dil gelişimin iyi sanırım.Birçok şeyi papağan gibi tekrar ediyorsun.En komiği papağan.Papağan:baban! *Bu ne hayvan sevgisidir anlamadım.Nihayet hava ısındı.Dışarı çıkıyoruz beraber.Sen ya arabaları takip ediyorsun,yada karşına çıkan kedi,köpek,tavuk,horoz... bunların peşinden gidiyorsun.Patpatlara ayrı bir ilgin var itiraf edeyim.Patpat ne mi?Karadenizin yerel!aracı,lombardin.Şahsen ben nefret ediyorum.  *Evde duramaz oldun artık.Biliyorum sıkılıyorsun ama malesef şimdi kar bitti,yağmurlar başladı.Bazen okulun bahçesine,bazende ilçeye parka götürüyoruz seni ama mahrumiyet içime sinmiyor senden ötürü.

  *Oyuncaklara ilgin iyice azaldı.Baban her hafta Ankara'dan yeni bir seçenekle geliyor.Yeni seçenekler:
 Artık arabalarını ayırabiliyorsun.İtfaiye buralarda yolları sulayan bir araç ve sen sesi duyar duymaz pencere kenarında yerini alıyorsun.İtfaiye onun için.Diğer puzzle gereksiz biliyorum.Sen artık daha zorlarını yapabiliyorsun.Ne yapalım baban işte!
 *Uyku düzeni bu ay doruk noktasında.Biberonu bıraktın.Gece sadece bir kere kalkıp su içip tekrar uyuyorsun.Gündüzleri ; 13:00 - 15:300 akşamları ise 21:30 - 22:00 arası uyuyorsun.
  Not : Ben geç bile kaldım.Lütfen anneler gece beslemeyin çocuklarınızı.Eğer biberon emzik gibi alışkanlıkları varsa 1 yaşından sonra mutlaka bıraktırın.
  *Yürümek oturmak kalkmak artık dert değil senin için.Tek bir sorun var eşik geçemiyorsun.Gülüyorum haline.Öyle temkinlisinki riske giremiyorsun.En çokta düştüğünde gülüyoruz sana(Düşmelerin nadir de olsa )Hemen canını yakan olay yerini terkediyorsun:)
  *DaDaDammmm yoğurt yiyorsun artık.Buna cacıkla başladık,mevsimi olmadığı için salatalığı çıkarıp naneli yoğurtla devam ettik ve artık naneyide çıkardık.Sabahları bir bardak süt,öğlen bir kaseden az yoğurt,akşam uyumadan bir bardak süt yetiyor sana Alev hanım öyle dedi.Günde yarım ceviz,bir çay kaşığı harnup pekmezi,iki öğün meyve hiç ama hiç ihmal etmediklerimiz.
   *Portakal yemedin,yediremedim.Suyunu içiyorsun evet ama kendini asla.Elma,armut(kış armudu burdaki köylülerden organik)muz,ayva en sevdiğin meyveler.Kivi buluyorum sana buradan tazecik bahçeden yeni toplanmış nadir yiyorsun.
  Not :Yaşadığım yer beslenmen açısından çok güzel aslında.Herşeyi bahçeden tazeden yiyorsun.Süt,yumurta yine öyle.Doğal,organik.Şimdi sevesim geldi bak burayı:)
  *Dişlere gelecek olursak tembelliğe devam.Üç üst , iki alt ve bir tanede azı diş var.Elin sürekli ağızda ama gelen yok.
  *Abur cubura dadandın bu aralar.Çekmeceyi de öğrenmişsin.Eline birşey alıp ille aç diye gözüme sokuyorsun ama açmıyorum.Alev hanım söylemişti ; içeriğinde soya lestini ve soya ürünleri olan ürünler zararlı.En çokta kanser riski var.Soya lestini sadece TADELLE de yok.Bazen çikolata kaçamaklarına izin veriyorum.İyice yaratıcı oldum bu durumda.Sana hergün ikindi öğünü için birşeyler yapıyorum.Artık tarifleri de yazsam iyi olur sanırım.
  *Ayrıca tv hastalığı başladı,yada bunu oyun yapıyorsun.Arada gidip düğmesine basıp açıyorsun.Ama izlemek yok.
  *En kötü huyun hala birşeyleri atıp fırlatıyorsun.Mama sandalyende yemekleri , oyuncakları,telefonları,kumandayı...farketmeden atıyorsun.Heralde ilk yaptığın zamanlarda yanlış tepki verdik ve sen bunu oyun sanmaya başladın.Şimdide görmezden geliyoruz bakalım ne zaman vazgeçeceksin.En son babanın zavallı Iphone fırlattın ve çay fincanına çarpıp devirdin.Baban kahroldu tabi ve telefonunun sesinde arıza oluştu.
  *Yemekleri desen hala çatala kaşığa alışmadın,elle yemeye devam ediyorsun.
    *Gözyaşı silah tabi her çocuk gibi senin içinde.Dayanıyorum mecbur , kullanmana izin vermiyorum ama içim parçalanıyor tabi.
    *Uykudan genelde ağlayarak ve gergin uyanıyorsun.Sakinleştirmek bir hayli zor oluyor.
    *Kitaplara aynen devam ediyorsun,şükür.Oyuncaklar gibi kitaplardan vazgeçeceksin diye korkuyorum.
    *İnatlaşmalar başladı.Yanlış yaptığını biliyorsun.Uyarılarımızı biliyorsun.Ama dinlemiyorsun.Bende dikkatini başka yöne çekiyorum.İşe yarıyor.
   Şimdilik bu kadar.Hep söylüyorum.Yazmakla bitmez seni anlatmak.Yaşamak daha doyumsuz.
 

1 yorum:

  1. Kocaman olmuş bu Bora kuşu annesi...Allah yardımcın olsun, o da hep mutlu,sağlıklı olsun!

    YanıtlaSil