19 Ara 2017

Batukuş

  Batu diyecekki abim pırtlasa yazmışsın bana nokta bırakmamışsın.Ona diyicemki valla tuvalete zor gidiyordum nerdeeee oturup blog yazmak !

  Neyse günler günleri kovaladı ve batu 9 aylık bir abi oldu.e artık ondan bahsetme zamanı geldi de geçti bile.

  *üç ay tam bir felaketti.nefes alamayan , uyumayan , yemeyen bir çocukla ve kardeş kıskançlığı yaşayan bir abiyle yapayalnız olmak....bana göre büyük cesaret.batu on günlüktü ankaradan geldik ve kimseyi getirmedik yanımızda.zaten durumu kabullenememişim duygularım karman çorman istemedim kimseyi.

  *Çene cerrahı üç ay pozisyonla deneyelim açılma olmazsa ameliyata alırız demişti.batunun ağzı cidden çok kötüydü.çene hiç yok neredeyse ve geride ,damak yarık ve dil damağın arasına sıkışmış ve geride.genetik tanı konulmadı ama hafif düzey pierre robin olduğu söylendi.en büyük sorunumuz dil.malesef nefes almasını yutkunmasını ve beslenmesine en büyük engel.şimdi yazması ne kadar kolay geliyor oysa.üç ay beklememizin sebebi yeme boşluğunun uygun olması.ama gece gündüz nöbetteydik üç ay.dili soluk borusuna kaçıp tıkıyordu.ne yapacağımı bilmeden hep nöbetteydim.emrah çalışıyor diye ona pek kıyamıyordum.neredeyse bölüştük çocukları.o boraya ben batuya.ama boranın bana düşkünlüğü , doğum için ayrı kalmamız....zordu gerçekten zordu....

  *üç ay boyunca yan yatış ve sürekli emzik egzersizi yaptık.ve Allahın izniyle o dil damağın arasından çıktı çene kendiliğinden gelişti.mucizelere inanmak lazım.

  *üç ay sonunda doğun kilosuna sadece 1 kilo ekleyebildik.çocuk yiyemiyorki.yuttuğunun üç katı hava yutuyor.buda şişkinlik ve gaza sebep oluyor.inanılmaz o gaz da saatlerce uğraş çıkmıyor.fışkırarak kusardı ya unutmuyorum.derken mamayı değiştirelim dedik.neredeyse hepsini denedik.ve hippte kaldık.kilo aldıma derseniz ehh işte derim.böylece o çok bilmiş teyzelerin tezini yıkıp geçiyorum.hani dioyorlar ya mama fosss kilo yaparmış.valla yapmadı ikisine de.....

  *hep büyüdükçe herşey daha düzene girecek diye bekledim.ama hergün öyle bir telaş öyle bir koşturma.sanırım iki çocuklu hayat böyle birşey.bu arada ben çalışmıyorum refakatçi raporum var.zavallı borada bilmiyorduk böyle bir hakkımz olduğunu.üstelik oğlumun şansına tayinim nihayet merkez okula çıktı.

  *derken batu ayağını ağzına almaya, yatmaya dönmeye başladı.herşey normalinde.tek sıkıntı beslenmek.veeee abi hastalandı ona geçti bişeyler sekteye uğradı.

  *bence çok şey istemişim borada yaşayamadıklarımı yaşayayım diye.yaavvv tıpkı bora aynı boraa.hatta inat bir şekilde bu sefer.emmedi , emeklemedi ,uyumadı , gazlıydı.....

  *5. ayı bitirdim ek gıda için bu sefer.yutkunma sorunu daha farklı boraya göre.herşeyi blendrdan geçirerek tabiki.ve tabiki abisi gibi yoğurt yemedi.meyve çorba derken şimdi gündüz hiç mama yemiyor.sadece gece mama var.

  *geceler zaten kabus.zırt mamaya kalkıyor bırt gaza uyanıyor.yok annem benim bebeler uykuyu sevmiyor.gündüz desen gündüz de yok.saatinden bahsedersek yine akşam 21-22 gibi yatıyor sabah kalkış 6.30 ilk uyku 10:30 ikincisi 14 gibi.tabi bunlar düzenli değil.genel ortalamalar ...

  *şu an batuşko 9 aylık.7. ayada kontrole gittik.figen teyzesi çok beğendi gelişimini.18 aralık için ameliyat günü verdi.veeeee batu hastalandı tabiki ameliyat ertelendi.ben yıkıldım geçti.

  *oyuncak sevmiyor.abisi gibi kitap delisi.zaten heerşey abiden kalma.ikinciler gariban oluyo valla.çocuğa hediye bile gelse götürüp abiye alıyoruz.ne de olsa ona kalacak.

  *fır fır dönen çocuk hastalandı yüz üstünden nefret eder oldu.7.aydan beri kendiniyürüyor sanıyor.ve zavallı ben yürütüp duruyorum.dayanamadım yürüteç aldım bu sefer.biniyor mu hayır !

  *pek sosyal değil.yabancılıyor genelde ama sonra alışıyor.

  *müziğe yatkın sanırım.şarkı söyleyince heme alkış yapıyor.abi piyano başındaysa zaten kendini oraya götüttürüp parmakları uzatıyor.derken kardeş kavgaları başlıyor işte..
 
  *yapabildikleri : baybay , alkış, gelgel ,ceeee , saklambaç , ve yürümek

   bildikleri : anne, baba , abi ,göz , burun ,aydede

 *henüz işaretle göstermeye başlamadı.bakışlar yetiyor.

  *batu nerde deyince hemen kapının arkasına saklanıp ceee yapıyor.
 
  *parkta en çok kaymayı seviyor.

  *çıplaklık en sevdiği giyinmek işkence.

 valla 9 ayın özeti böyle.yorulduk ama değdi.üzüldük ama çok sevdik.satırlarıma son verirkene Mevlananın şu dizelerini yazmak isterim :


  Ayağın kırıldı diye üzülme!
  Allah senden aldığı ayak yerine belki sana kanat verecek.
  Kuyu dibinde kaldım diye üzülme!
 Yusuf kuyudan çıktı da Mısır 'a sultan oldu, 
  Unutma!
  İstediğin birşey; olursa bir hayr
  Olmazsa bin hayr ara....

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder