26 Şub 2012

Borakus 15 Aylık

  Belkide ilk kez zamanında yazıyorum.Kuş artık 15 aylık.Bir tabir bulamasam da zamnın akıp gitmesine karşı ;öylece seyrediyorum oğlumun büyüyüşünü.Tarifsiz bir duygu.Bakalım cücük bu ay neler yapmış.
  *Dil gelişimimiz oldukça iyi sanırım.bugün ilk kez şapka dedi kuşum.Lamba,anne,baba,mama,meme,Memo,kar,maymun,gel,Serkan,dede,nene,teyze,top,gol aklıma gelen başlıca sözcüklerin.
  *Hastalığı atlattıktan sonra iştahın da yerine geldi nihayet.
  *Uyku düzenin hala aynı.Akşam 21:30-08:00 , gündüz 13:00-15-00.Tabi gündüzleri şaştığın oluyor.
  *Saklambaçta yeni yerler keşfettin,uzmanlaştın diyebilirim.
  *Televizyon ve hiç istemediğim telefon merakın sardı bu aralar.Hatta geçen benim telefonumu araklayıp abimi aramışsın.Buda babanın telefonunda kullandığın etkinlikten olsa gerek.
  *Yemek düzenin de aynı diyebiliriz.Alev hanımın bahsettiği 4 öğün uygulaması iyi oldu.Sabah kahvaltı , uyku öncesi çorba , ilkindi öğünü kek  -börek-sütlaç vs ,akşam yemeği ve muhallebi.Unutmadan aralarda meyve yada meyve suyu.Beyaz peynir ve yuurtadan pek hoşlanmıyorsun bu aralar.Biraz ara verdik,şimdilik kaşarla idare edeceğiz.Kendin yemeye hevesleniyorsun bende bırakıyorum sana zaten.
  Yoğurt yemezdin ya cacık yiyorsun artık.Çok mutluyum.
  *Her söyleneni anlıyorsun artık.Uyarı ve ikazlarda ise işine geleni yapıyorsun.Hayır kelimesi konusunda uyardı bizi doktorumuz.Dozunu iyi ayarlamalıyışız.Çok kullanmak seni pısırık ; az kullanmak ise hırçın yapabilirmiş.Onun yerine kısa ve net cünleler kurmalıymışız.Örneğin 'oraya çıkarsan düşersin'gibi uyarı cümleleri.Ayrıca cıs,öcü möcü yok.Tehlikeleri adıyla söyleyip genelleme yapmasına yardımcı olmalıymışız.Sobaya sıcak diye uyarmalı.O çaya suya yemeğe sıcak genellemesini yapmalı.Yaptı da zaten doğru yoldayız.
  *Artık asabiyet dönemine girdin.Yürümek seni baya havalandırdı.Kabullenmediğin şeylere sinirleniyorsun ve kendine vuruyorsun.Doktorumuz bunun normal olduğunu söyledi.Özellikle Hayır kelimesine verdikleri tepkileriniz 4e ayrılırmış.
 1-Duraklama:Bu durumda dikkatini başka yöne çekmeliyiz.Bunu süper yapıyorum.
 2-Ağlama  :Bu durumda ağlama denmeyecek.Göz teması kesilecek,o kendiliğinden susacak.Susmazsa 'ben mutfağa gidiyorum ağlaman bitince gel 'gibi cümleler kurulacak.
 3-Bağırma : Yine dikkatini başka yöne çekmeliymişiz.
 4-Vurma :Bize kızdığından ya bize ya kendine vururmuş.Bizimki kendine vuruyor.Ağzına:)
 Tepkileri sakin vermeye özen göstermeliymişiz.
  *Hala kalem kağıt bağımlılığın var.Duvarlarıda bir güzel çizmişsin.Taşınınca boya yaparsın artık.
  *Kıskanma davranışları başladı.Şimdilik çok hoşuma gidiyor.Babacıydın ya,kıskanınca demek beni de seviyor diyorum.İlk kıskandığın Hamza abin oldu,bugün de Nilüferi beşiğine koymam konusunda bir uyarı verdin anneye.
  *Oyuncaklarla az vakit geçiriyorsun.Şu garajlı arabalar favorin.Ama bir cola şişesi,bir tencere,kavanoz cips kutusu daha eğlenceli senin için.Gol oynamak ta iyisin baya.
  *Bazılarını yabancılayıp soğuk davranıyorsun , bazılarınada acayip kaynaşıyorsun.Yabani misin değil misin anlayamadım ama bence değilsin.Enerji alıyorsun insanlardan ona göre davranıyorsun.
 *Asıl mevzu hala biberonu bırakamadık.Tam kararlıydım sen hasta oldun.İyileştin bu sefer bardakta su dışında birşey içmiyorsun.Bu hafta bardak işini kavrarsan haftaya biberona elveda inşallah.Zaten gündüzleri hiç vermiyoruz ama şu gece bağımlılığın nolacak.Çok tedirginim.Bu konudaki araştırmalarımı daha sonra yazacağım.
  *Kuleleri üst üste koymak yerine iç  içe koymaktan zevk alıyorsun.Tarzın bu ne yapalım.Arabayla oynamayı kavradın nihayet.Süper ses çıkarıyorsun.
  *Bingo şarkısında taklit yapıyorsun.Taklit işini abarttık.Bazen benim konuşmamı bile taklit ediyorsun.
  *Bedeninde bilmediğin bir popo kalmıştı onu da öğrendin bugün.Aferin sana.
  *Hayali oyunlara başladın artık.En çokta yemek yeme oyunu.Eline bir kağıt parçası alıp kendini ve bizi yediriyorsun.Birde hayali telefon oyunu.
  *Ev işlerinde yardımcı oluyorsun bize.En çok sofra hazırlarken.
  *Merdivene bayılıyorsun.Şimdilik benim yardımımla ama eminim kendi kendine başarmana az kaldı.
  *Kitaplarla iyi eğleniyorsun.Sesli ve hareketli kitaplar kadar masal ve hikaye kitapları da hoşuna gidiyor.Kendi kendine okuyormuş gibi yapıp birşeyler anlatıyorsun.
  *Müzikle oturarak dans ederdin artık ayakta da dans ediyorsun.
  *Sağlak mısın solak mı anlayamadık.Doktorumuz 2 yaşına kadar belli olur demişti.Ama hala 2 elini de kullanıyorsun.
  *Sanırım tuvalet eğitimi kolay olacak.Kakayı kabızken beraber yapardık,ben ıkındırırdım seni.Bugün oğlum burada bekle ben mutfağa gidiyorum dediğimde kaka dedin.Bir geldim kaka yapmışsın.
  *Pipiyle hala oynuyorsun.Öteki tarafa geçmedin henüz.
  *En sevdiğin yumuşak oyuncağın Memo.Onun dışında hiç yumuşakçalarla oynamadın.
  *Banyo hala keyif senin için.Çıkmak istemiyorsun.Umarım böyle devam eder.
  *Diş sayımız 5 te kaldı.2 alt,2üst ve 1 azı.Azı diş çürük gibi ama Alev hanım leke olabileceğini söyledi.Bu sefer annen tembel oldu ve sana diş temizliğine başlamadı :(
  *Dil ve diş ayrımı da tamamdır.Sorunca ikisini ayırarak gösteriyorsun.
  *Hayvan seslerinin çoğunu taklit ediyorsun.Hayvanları ayırabiliyorsun.me mö miyav hav başlıcaları.Hatta elinle pisipisi yapıp kedi çağırıyorsun.
  *Sürekli hıııhh diye işaret parmağınla birşeyler gösterip soruyorsun.Üstelik defalarca.ıhhh gemi,ıhhh gemi,ıhhhh gemi....
  *İşaret parmağı herşey.Gideceğin yön,yiyeceğin yemek , soracağın şey,istediğin şey....
  *Ezan okununca amin yapıp,merhabe ve hoşgeldini kendi kendine ellerini birleştirerek yapıyorsun.
  *Doktor korkusunu öğrenmişsin.Boy yada kilo ölçümü bile zor olmaya başladı.Bebekken anlamazdın sende bizde.
  Şimdilik bu kadar.Artık yatsam iyi olur.Pazar mesaimin kaçta başlayacağını bilmiyorum.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder