27 Mar 2013

Borakuş 28 Aylık

  Hep giriş cümleleri aynı : Ooooo nasılda geçmiş zaman!Geçiyor işte , daha dişsiz hallerini bile hatırlayamazken unutturup geçiyor.O kadar mı yoğun hayatımız , yoksa çocuklar büyürken yeniliklerle büyüdükleri için mi bilmem unutuluyor işte.Geçen bir arkadaşın bebeğin görmeye gittik valla ellemeye korktum.Nasıl yapmışım? diye düşündüm.Kusurlu olupta bana zor geldiğindenmi beynim silmiş o ilk anları yoksa cidden unutuluyormu?Aman ne çok soru sordum Boracık gibi :)

  28 Aylık oldu işte.Sanki hep hayatımdaymış gibi.Sanki ondan öncesi yok gibi.Cidden Boradan öncede şikayet edip duruyodum yoruluyorum yok şöyle böyle diye.Meğer ne çok boş vaktim varmış.Şimdi yetmiyor zaman herşey yarım.Amannn diyorum vurup kafayı yatıyorum valla.

  Borakuş 28. ayında :

  *Kitap okutarak uyumayı tercih etti ve sallanmak istemediğini söyledi.Zaten itiraf ediyorum sırf erken uyusun diye sallayıp duruyodum.Bacaklarım kopana kadar uyumuyordu.Şimdi bir kitap okuyorum , eşeleniyor eşeleniyor uyuyor.Ammaaaa uyuması 23'ü buluyor :(
  Gündüz uykusu devam ediyor bu arada.Süresi değişken ama genelde 13:30 gibi uyuyor.

  *Yemeklerde bir sıkıntı yok maşallah.Aşure ve balkabağı hiç yemedi, zeytin ve pekmezide yemiyor artık.Şu süpriz yumurtalarada taktı bu aralar.Ankarada alıştı isteyip duruyor.Uykudan uyanıp anne bisküvi yiyebilirmiyim diyor bakıyorum öyle!Hatta bugün dışarda babasına süpriz yumurta alalımmı?demiş.Babası paramız yok deyince bir abi duymuş gel Bora para vereyim diye.Gitmiş önce parayı sonrada süpriz yumurtayı almış.Boranın yolu midesinden geçiyor şimdilik :)

  *Sokakta yatsak şikayet etmez.Sürekli nereye gidiyoruz , şuraya gidelim diyip duruyor.Sıkılıyor yavrum.Ankaraya gidelim anne , Ankaradakiler beni bekler anne....

  *Aktivitelere dikkati yok denecek kadar azaldı.Etkinlik yapmak neredeyse imkansız.Zorlamıyorum valla.Öğret öğret görüp göreceği eğitim herkesle aynı.Bizim canımız çıkıyo renkleri sayıları öğretcez diye!

  *6-9 ve 12 parça puzzle yapabiliyor.Üstelik çokta seviyor.


  *Hadi poz ver bi fotoğrafını çekeyim dediğimde :ağız hep açık.Gülümsüyormuş!

  *Sosyalleşme konusunda kendine daha bi güveni geldi.Ben kararımı verdim zaten sorun sosyallik değil GÜVEN.Bu çocuk aşırı temkinli.Adımını bile düşünmeden atmaz , haldır huldur hareket etmezken- yargısız düşüncesiz herkese yaklaşmaz bu kadar basit.Parka gittiğinde bakınıyor azgın çocuk varmı bana zarar gelir mi diye , varsa oynamıyor yoksa oynuyor.Bu mesele burada kapanmıştır.Üzülmüyorum artık.

  *E tabi bizim oğlanda öğrendi şiddeti.Çocuk doğduğundan beri özellikle kız arkadaşlarınınn şiddetine maruz kaldığından o da başladı.Ama kime.Anneye ve babaya.Gücü bize yetiyor tabi.Öyle aman aman değil tabide.Geçen bir vurdu yüzüme üzüntümden ağlayacaktım.Meğer evladın yaptığı ne kadar zoruna gidiyormuş insanın.Neyse arkadaş Fatmaya karşı daha dirençli bir hal aldı.Elindekini kaptırmıyor en azından.Kaptırırsada bir ağlıyor.Amaaann nazlı benim oğlan nazlı....

  *Borakusunu artık sukuşu yapsam yeridir.Durup dinlenip su içiyor , içtiği yetmezmi gibi birde oynuyor.Üstelik bu çocuk sobalı evde yaşıyor!Yetmiyor hayvanlarıyla beraber banyoya giriyoruz , saatlerce yıkıyoruz yıkanıyoruz.

  *Müziğe kaybettiği ilgisini kazanmaya başladı nihayet.Cd player işe yaradı.Sevdiği şarkılardan da cd yaptık.Dinleyip eşlik ediyor.Şu aralar favori iki inatçı keçi.Beste uydurmalar devam ediyor tabi.

  *Dil gelişiminde sona geldik sanırım.Görgü kurallarını bile biliyor.Sabahları günaydın , gelene hoşgeldin , gidene güle güle , hapşurunca iyi yaşa , birşey isterken izin isteme ,teşekkür etme ....daha ne yapsın uşağım.

  *Tuvalet eğitiminde hala aynı yerdeyiz.Oturarak kaka yapma noktasında kaldık.İstemiyor tuvavlete yapmayı.İşme geliyo sanırım üstüne gitmiyorum.

  *En sevdiği oyun dışarıda merdiven inip çıkma.Onasın kaynaşsın diye dışarı çıkarıyoruz , o defalarca okulun merdivenlerini inip çıkmayı tercih ediyor.

  *Ürkek biraz.Normal olsada ürküyor insan.Sürekli bu kimin gölgesi , o ses nerden geldi , karanlık korktum gibi cümleler duyuyoruz.

  *Hayali arkadaş ve yalancıklar başladı.Doktorumuz da bahsetmişti zaten.Yalanını yüzüne vurmadan idare ediyoruz.Arkadaşta bizim evde bizle yaşıyor işte.

  *Biraz etçil sanırım.Dün kamyonuyla Fatsaya gidiyormuş.Ne yapacaksınız?dedim.Lokantaya gitcez dedi.Ne yiyeceksiniz dedim?Anne lokantada et varmıdır dedi....

  *Bu ayda resim yada boyamaya isteksizleşti.Demekki ya müzik ya resim.İkisini kaldıramıyor çocukum.

  *Tv ye olan ilgisi arttı.Canı sıkıldımı anne çigilim aç diyor.Yok dersemde ısrar etmiyor Allahtan.

  *Sakinliği devam ediyor.Şu zamana kadar ne hırçınlaştığını , ne ağlayarak bişey istediğini , ne bir kitap yırttığını yada oyuncağını kırdığını görmedik.Yine öyle,Tam abi benim oğlum.

  *Hayvanlara karşı çok ilgili ve çok seviyor.Oyunlarında da ha bire bir hayvan oluyor.En garibi adını bile bilmediğim bir hayvan öğreniyor , çıkar sesini diye tutturuyor.

  Dün dışarıdan geldiğinde tükürüp duruyordu.Nerden öğrendin oğlum bunu diye sorduğumda anne amcalar yapıyordu dedi.Anladımki zor çevreden çocuğu korumak zor.Biz alışmışız aksırana , tükürene , sövene....Çocuk hemen kapmış işte!
4 yorum:

 1. maşallah bora kuşuna.. nasıl da büyüyorlar değil mi..bizde bugün itibariyle 27 olduk..

  YanıtlaSil
 2. Maşallah size de :)Evet çabuk büyüyorlar aynı biz gibi ...

  YanıtlaSil
 3. Borakuşcuğumun sadece aşure ve başkabağı yememesi bence çok büyük bir şans! Ben anlıyorum ki, diğer besinlerle arası çok iyi değil mi annesi?
  Keşke Bora kardeşin de senden görse de yese birazcık...
  Demek kamyonuyla Fatsa'ya gidiyormuş? :) Bize de yer var mı acaba?

  YanıtlaSil
 4. Deryacığım kamyonda bize bile yer yokki!Sendrom devam ediyor hala hep kendi sadece kendi :)

  YanıtlaSil