19 Eki 2015

Bilinçli Ebeyenlik ?

  Eğer hamileyseniz yada yeni doğum yaptıysanız bu sözüm size.Sakın öyle bilinçli olucam , çocuğum şöyle olsun böyle olsun diye kendinizi hırpalamayın.Sokağa salın gitsin.Görün bakın kazanan siz olacaksınız.Bu toplumda öyle.Eğer çocuğunuz terbiyeli,saygılı,sabırlı ve hatta anlayışlı ise yandınız.O üzüldükçe ezildikçe siz üzüleceksiniz.

  Aman oğlum arkadaş istiyor paylaşsana oyuncağını demeyin , git al elindekini verir verir al oyna diyin.

  İzin almadan elleyemeyiz demeyin , aaaa nolacak bi baksın çocuk ne anlar izinden şundan bundan diyin.

  Sıranı bekle yavrum arkadaşlarına haksızlık olacak demeyin , niye geride kaldın koş git öne sana kalmayacak diyin.

  Bir çocuk zarar verdiğinde yanlışlıkla olmuştur keşke uyarsaydın demeyin , niye altta kaldın bir tane de sen vursaydın bir daha duymayım diyin.

  Oyunlarda hep onların dediği oluyor mızıkcılık yapıyorlar dediğinde ; olsun bazende senin istediğin olur diye geçiştirmeyin , o ne demek oynama o zaman onlarla senin dediğin olsun diyin.

  Derslerinde başarısızsa öğretmenini suçlayıp ; manyak karı anlatamıyo sonra çocuğu suçluyo diyin.

  Eğer kitap okumak istiyorsa ona vereceğiniz parayı markalı ciks kıyafetlere verin.

  Ne yaparsa yapsın hep çocuğunuz haklıdır ; çünkü en güzel,en yakışıklı,en becerikli,en saygın,en muhteşem,en kurnaz,en bencil,en bir tane odur.hep suçu başkalarına atın.

  Daha daha niceleri var yapmanız gereken.Eğer doğru olanı yaparsanız yandınız.Okulda , mahallede , sokakta ,dolmuşta , avmde ,markette hep ezilecek çocuğunuz.Öğretmenler aaa bu çocuk cepte.Kuralcı eee kafa var anlıyoda nede olsa diye hiç sallamıyacak çocuğunuzu.Sorunluları eğitirken sizin ağırbaşlınız geride kalacak,unutulacak.Hatta beceriksizim algısına kapılıp gerileyecek.Ne yapalım toplum,ülke,eğitim ve eğitimciler böyle.

  Bunları bir öğretmen olarak söylemek ne acı biliyor musunuz?O çocukları ailelerin hatalarını düzeltebilecek kıvama getirmek.Herkese eşit ve gelişimi doğrultusunda eğitmek.Boranın okulunu değiştirdik bu sene.Zavallım iki yıldır kreşe gidiyor.İki yıl daha gidecek.Neyse ilk gün okuldan aldım.Günün nasıl geçti bora okulun nelerini sevdin mesela dedim.

  -ANNE ŞAŞIRMIŞ BUNLAR!NE SORSAM CEVAP VERDİLER!!!!!! dedi.

  Üzüntümü anlatamam.Çocuğun sözüne inanmayayım dedim ama 4.5 yaşındaki çocuk bu cümleyi kurdu.Ben sosyalleşsin , sevilsin , değer görsün diye beklerken bir cevaptan mutlu olmuş.Çünkü bora sorunsuz bir çocuk.Anlat dinlesin , ver yesin , de yapsın.Ne yapayım mizacı bu çocuğun.Ben toplumun düzenini sağlayan kuralları öğrettiysem suç mu yani.

  Bu sene çok şükür mutlu gidip geliyor.Hatta servis korkusunu yendi.Geçen yaptığı etkinliği eve getirmiş 'bak anne artık bitiriyorum , oradaki gibi TEMBEL değilim dedi.O nerden çıktı falan diye sorguladım ama cevap vermedi.

  Öte yandan sokağa bakıyorsun sanki çocukları harbe yetiştiriyorlar.Vuran kıran,söven.Neymiş efendim kendini ezdirmesinmiş.

  Ezdirmeyin bakalım çocuklarınızı.Modern toplum olma yolunda,teknolojinin geldiği bu son noktada,ne güzel bir geri kalmışlık yaşıyoruz çocuk yetiştirme konusunda.Amam ha.Siz salın çocuklarınızı , onlara diyinki ; sen hiçbirşeyi düşünme , canın ne istiyorsa yap,başkaları seni düşünür zaten!!!!!!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder