7 Nis 2017

Yine Yeniden

  Yeni bir başlangıç , yeni bir mücadelenin içindeyiz.Tarih tekerrürden ibarettir derler ya işte öyle.Abisinin adlandırdığı Batu geldi hayatımıza.Abiye kardeş bize evlat olmaya.Benim abide yaşayamadıklarımı yaşatmaya.

  Doğuma kadar hiçbirşeyi bilmiyorduk yine.Hatta yine doğum için aylar öncesi Ankaraya gittim.Çünkü bebek iriymiş , varisler sıkıntılıymış gibi bahanelerle sezeryana hazırlıyordu bulunduğumuz yerdeki doktorlar.Oysa ne bebek iriydi nede varislerim sorun oldu.Çok şükür normal doğumla açtı gözlerini dünyaya Batucuk.Çocuk doktoru önce bebek sağlıklı dedi.Giderken doktorum uyardı abide yarık damak varmış baktınız mı dedi.Oysa ben emindim ayrıntılı ultrasonda sağlıklı olduğu söylenmişti.Doktor dönüp bir daha baktı.Aaa evet damak yarık dedi.O an neler hissetiğimi anlatmaya hiçbir sözcük yetmez.

  Sonra nefesinde sıkıntı var diye oksijen verdiler uzun süre.Beslenme mücadelesi başladı tabi.Hemen sarıldık yine medela habermana.Ağzına bakıyordum her defasında.Ama farklı bişeyler vardı.Dili çok geride ve alt çenesi de öyle.Kimse anlamıyordu.Hemşirelere bile ben öğrettim nasıl beslenebileceğini.Yine tuttuk Figen hanımın yolunu.Ben çok şanslıyım.O kadar anlayışlı anaçki.Durumun Boradan daha kötü olduğunu ,ameliyatın 1-1,5 yaşı bulacağını , yan yatırmamızı , çeneyi geliştirmek için emzik kullanabileceğimizi , 3 ay kucak bebeği olması gerektiğini söyledi.Dudağın genetik olduğunu damağın ilk kez ikinci çocuğa sektiğini gördüğünü söyledi.Biraz toparlanıp genetik araştırma yaptıracağız.Belki artık torunlarımız için.

  Zaten o ara sürekli idrarından kan geliyor.Beslenemediğindenmiş.Tabi heryerde emiyormu , sağıp verin diyen gereksiz inciten kaba saba insanlar sardı birden etrafımı.Taaaki bir akşam Batu tıkanıp nefessiz kalana kadar.İnternette araştırmaya başladım.Karşıma çıkan pierre robin sendromu oldu.Figen hocaya mesaj attık.O da aynı durumdan şüphelendiğini yarın kurula gelmemizi istedi.Gittik çene cerrahı ameliyata gerek olmadığını iyi gözüktüğünü üç ay beklemememizi söyledi.Nefes yolu iyiymiş.Yan yatırıp sürekli kontrol etmeliymişiz.

  İşte böyle yeni maceramız başladı.Kimin kimi teselli ettiğinin belli olmadığı bir karmaşa.Bir taraftan Borayla ilgilenemiyorum , Batuya bakamıyorum , yeni doğum yapmışım kendime bakamıyorum , hem herkes arasın sorsun yanımda olsun istiyorum , hem acımalarından korkup ağlayışlarımı tutamayıp kimseyle konuşamıyorum.

  Eşimin izni 10 gün malum.Zaten o 10 günde çıldırmış velileri yeni öğretmen aramaya koyulmuş.Çocukların 10 gün geri kalması ne demek bizim çocuğumuzun sağlığı yanında.İzin bitince tuttuk evimizin yolunu.Artık dört kişi olarak.

  Olayları anlatması kolay.Ama duyguları resmedemiyor insan.Evet çok ama çok üzüldüm fakat boradaki gibi bırakmadım kendimi.Öyle bir şansım yoktu.İki çocuklu bir annenin buna hakkı yoktu.Şimdi oturmuş aldığım dersleri düşünüyorum.Öyle değil mi hayat herşey bir ders bir sınav.İnşallah bu sınavın altından kalkacağız.

   Biliyorum ki artık insan çok aciz çaresiz.Sadece dua değiştiriyor hayatı,
   Biliyorum beterin beteri var,
   Biliyorum buna da şükür,
   Biliyorum insanın dayanamayacağı alışamayacağı hiç bişey yok,
   Biliyorum zaman herşeyin ilacı,
   Biliyorum dermansız dert değil,
   Biliyorum ateşin düştüğü yeri yaktığını,
   Biliyorum sağlıklı evladın en büyük nimet olduğunu,
   Biliyorum iş evlatsa herşeyin daha zor yada daha kolay olduğunu,
   Biliyorum tecrübeli olduğumu,
   Biliyorum insanlardan beklemenin gereksiz olduğunu,
   Biliyorum herşeyi sorun etmenin yersiz olduğunu,
   Biliyorum yaşadıkça bitmeyeceğini,
   Biliyorum onca şeyi bilmenin bile bilmemek olduğunu.....

  İşte böyle.Uzun zamandır mesajlar geliyordu neden yazmıyorsun diye.Meğer ben dertlenince yazıyormuşum.Şimdi blogtan tanıdıklarım arayıp yol gösterip destek oluyorlar.Hayat nelere gebe daha bilinmez.Şimdi eğer bu satırları okuyorsanız ; uyumayana değil uyuyamayana ; yemeyene değil yiyemeyene , görmeyene değil göremeyene ; duymayana değil duyamayana üzülün.Herşey dert etmeyin , büyütmeyin.Unutmayın beterin beteri var.

  ve eğer aklınızın ucundan geçersem Batunun ve tüm şifa bekleyen bebekler için bir dua edin.

  sevgiylee.....Allah'a emanet.....
 
 
 
 
 

3 yorum:

  1. Merhaba,

    9 nisan aksami bende oglumu sag salim kucagima aldim.ancak dogumdan 4 gun sonra gec de olsa fark edildi damak yarikligi oldugu.internette konuyla alakali bir sürü bilgi mevcut ancak bu durumla karsi karsiya gelmis biri olarak sizinle irtibata gecmek istiyorum. Geri donusunuzu bekliyorum.simdiden yardiminiz icin tesekkur ederim

    YanıtlaSil
  2. Benim oğlum da yarık damak dudakla dünyaya geldi 3 gün önce de damak ameliyatını oldu, aklımda hep ikinci bebek olursa ne olur sorusu vardı blogunuza bayadır bakamıyordum.yazdıklarınızı okuyunca içimden bi parça koptu sanki.bİzler için sabır ve tüm bebeklere şifa diliyorum

    YanıtlaSil